Site Overlay

Перелом зовнішньої щиколотки

Перелом зовнішньої щиколотки

Зовнішня (латеральна) кісточка представлена дистальним (нижнім) відділом малогомілкової кістки. В залежності від рівня її перелому лікування може бути різним.

Розглянемо консервативну терапію. Якщо перелом є стабільним, а відламки кістки не зміщені (щоб визначити вид перелому, застосовується рентгенівське дослідження), операція, швидше за все, і не потрібно зовсім. Кінцівку иммобилизируется на деякий час (зазвичай до 6 тижнів) за допомогою гіпсової пов’язки і спеціального взуття з високими халявами. Деякі лікарі не рекомендують переносити вагу тіла на хвору ногу аж до моменту повного загоєння, інші ж, навпаки, радять робити це постійно, з кожним днем все більше збільшуючи навантаження.

Якщо ж перелом є нестабільним, многооскольчатым, зі зміщенням відламків, буде потрібно хірургічне втручання. Для стабілізації кісткових відламків, як правило, використовуються пластини і гвинти або стрижень, що встановлюється в костномозговой канал.

Перелом внутрішньої кісточки

Внутрішня (медіальна) кісточка утворена дистальним (нижнім) кінцем великогомілкової кістки. Переломи її можуть відбуватися на різних рівнях. Іноді переломи внутрішньої щиколотки можуть бути ізольованими, але найчастіше вони поєднуються з ушкодженнями малогомілкової кістки, заднього краю великогомілкової кістки та пошкодження зв’язок гомілковостопного суглоба.

Для визначення тяжкості, локалізації та характеру перелому використовується рентгенівське дослідження. Якщо перелом стабільний і без зміщення, його можна вилікувати і без хірургічного втручання — накладається иммобилизирующая пов’язка і призначається спокій для ушкодженої кінцівки (як правило, на 4 — 6 тижнів). При цьому необхідна повторна рентгенографія, щоб переконатися, що кісткові відламки не змістилися під час лікування.

Якщо відламки кістки зміщені щодо один одного (або перелом є нестабільним), необхідна операція. Однак іноді хірург може наполягти на операції, навіть якщо перелом не ускладнений — з метою прискорення процесу відновлення функціональності кінцівки і зменшення ризику виникнення тривало не загоюються переломів.

В залежності від типу і тяжкості перелому можуть застосовуватися різні методи фіксації кісткових відламків: накостные пластини, гвинти, спиці, дріт.

В деяких, найважчих випадках, кісткова тканина руйнується настільки сильно, що кістка не підлягає відновленню навіть за допомогою металевих пластин та гвинтів. У цьому випадку може знадобитися пересадка кістки для відновлення цілісності зруйнованої тканини в місці перелому, зниження ризику виникнення посттравматичних ускладнень.

Результати лікування переломів кісточок

Процес відновлення після перелому кісточок займає в середньому не менше шести тижнів.

Під час лікування необхідний регулярний рентгенівський контроль, щоб переконатися в тому, що процес зрощення протікає сприятливо.

Більшість пацієнтів повертаються до нормальної повсякденної діяльності (за винятком занять спортом) за 3 — 4 місяці, однак повне відновлення кісток, зв’язок і функціональності суглоба може зайняти до двох років. Щоб перестала бути помітною кульгавість при ходьбі, знадобиться не менше 1 -2 місяців, а для повернення у спорт — набагато більше часу.

Реабілітація після перелому кісточок

Реабілітація — дуже важливий фактор у відновленні функцій стопи, незалежно від того, який спосіб лікування перелому був обраний.

Для відновлення сили й обсягу рухів необхідно підібрати індивідуальну програму занять вдома, регулярне виконання якої — запорука успішного одужання. Зазвичай для зміцнення м’язів гомілки і стопи, ослаблих за час вимушеної бездіяльності, потрібно декілька місяців — після закінчення цього часу ви вже можете повернутися до звичного ритму життя.

Залежно від тяжкості і локалізації перелому, в різний час ви можете почати поступово переносити свою вагу на пошкоджену ногу. Однак важливо не робити цього самому, а суворо дотримуватися рекомендацій лікаря.