Переломи стегнової кістки

перелом стегнової кістки
Переломи стегнової кістки — патологічний стан, що виникає в ході порушення анатомічної цілісності стегнової кістки. Всі переломи стегнової кістки можна поділити на ряд груп:

-Переломи верхнього кінця стегна
*медіальні переломи шийки стегна (внутрішньосуглобові)
*абдукционные (скалкові)
*аддукционные (не скалкові)
*вертельные переломи
*межвертельные
*чрезвертельные
-Ізольовані переломи вертелів
*переломи великого вертіла
*переломи малого вертлюга
*Переломи діафіза стегна
-Переломи виростків стегна (внутрішньосуглобові)

Перелом тіла (діафіза) стегнової кістки — порушення анатомічної цілісності стегнової кістки, відбувається під дією прямого удару в область стегна, під час падіння на твердий предмет, при дії непрямої сили — згинання, скручування.

Переломи діафіза стегнової кістки належать до тяжких травм. Вони можуть супроводжуватися значною крововтратою і больовим шоком. Такі переломи частіше зустрічаються у людей молодого віку. У відповідності з місцем дії травмуючої сили переломи стегнової кістки виникають у верхній, середній і нижній третинах тіла кістки.

Класифікація.
За характером переломи стегнової кістки можуть бути найрізноманітнішими:
-поперечні;
-косі;
-гвинтоподібні;
-осколкові.
До стегнової кістки прикріплюється велику кількість м’язів, і, в залежності від висоти місця перелому, відламки можуть зміщуватися по-різному.

Лікування переломів діафіза.

При переломі стегнової кістки можливий розвиток шоку, тому з метою попередження шоку проводиться знеболення, а при великій втраті крові — переливання кровозамінників або крові. Зіставити відламки при переломі діафіза стегна можливо, але втримати їх у сопоставленном стані дуже важко. Тому для лікування цього виду переломів застосовується:

-скелетне витяжіння;
-остеосинтез;
-апарати зовнішньої фіксації.
Скелетне витягання використовується при наявності протипоказань до оперативного лікування. Воно проводиться за допомогою стандартної шини Белера. Спиці при цьому проводять через горбистість великогомілкової кістки або через метафиз стегнової кістки. Проводиться знеболення, перпендикулярно стегнової або великогомілкової кістки через кістку проводять спицю і закріплюють на спеціальній скобі, до якої потім підвішують вантаж. Вантаж спочатку близько 10 кг, потім його зменшують.

Терміни скелетного витягнення від 7 до 12 тижнів. Іноді терміни скелетного витягнення скорочують до 6 тижнів, а на кінцівку накладають гіпсову пов’язку до 4 місяців. Недоліками цього методу лікування є тривала нерухомість колінного та кульшового суглобів, що погано відбивається на їх функції.

Тому основним методом лікування переломів діафіза стегна є оперативні. Операція не є невідкладним. Спочатку проводять боротьбу з шоком і крововтратою, нормалізують стан пацієнта. Остеосинтез проводять за допомогою штифтів (штифт-штопор Сиваша, штифт Дубова), стрижнів, пластин.