Бурсит. Діагностика. Лікування. Профілактика.

бурсит
Бурсит — це запальне захворювання синовіальних сумок, що супроводжується підвищеним утворенням і накопиченням у їх порожнинах ексудату. Причинами цієї хвороби є забиття, подряпини, дрібні рани і вторинне інфікування синовіальної сумки гноєтворними мікробами.

Частіше виникає в плечі, лікті або коліні у чоловіків молодше 35 років, особливо спортсменів. Можуть уражатися також стегно, зап’ястя або зовнішня кісточка. Зазвичай це професійне захворювання, але виникає і у людей з надмірною вагою або носять неправильно підібране взуття.

Припухлість може бути близько 10 см в діаметрі. Вона з’являється, тому що обсяг суглобового мішка аномально збільшується. Перевищення нормальних розмірів відбувається, наприклад, за рахунок крові. Розрив судин і крововилив відбуваються в результаті сильного удару. Поступово кров’яні елементи розкладаються, і кров перетворюється в жовтувату рідину. Відбувається ексудативний випіт. Утворюється мішок відтягує шкіру, якщо суглоб розташований неглибоко.

Так в порожнині починає накопичуватися ексудат — особлива рідина, характерна для вогнищ запалення. Потім відбувається здавлення прилеглих тканин, і в міжклітинний простір «видавлюється» транссудат. З’являється набряклість, тиск на нервові закінчення викликає хворобливі відчуття.

Набряк може розвинутися в бурсі, розташованої настільки глибоко, що видимих змін немає. Це відноситься, наприклад, до підколінного бурситу. В таких «глибоких» випадках без рентгена не обійтися. Іноді рентгенографія супроводжується контрастуванням — бурсографія. В бурсу з допомогою голки вводять спеціальне речовину, яка забарвлює.

Ексудат з бурси по макроскопічним ознакам може бути наступних видів:
-серозним;
-серозно-фібринозним;
-гнійним;
-гнійно-геморагічним.

Деякі фахівці виділяють і інші різновиди. Найважча форма супроводжується нагноєнням. Гній являє собою скупчення погибнувших при боротьбі із запаленням лейкоцитів. Вони перетворюються в гнійні тільця. Геморагічний ексудат має червонуватий відтінок, тому що насичений еритроцитами із зруйнованих судин.

За цитологічної картини, тобто клітинного складу, ця рідина має такі форми, як:

-нейтрофільна при гострих станах;

-лімфоцитарна при хронічному перебігу хвороби;

-еозинофільна при алергічному запаленні;

-мононуклеарная при хронічній формі;

-змішана.

Нейтрофіли, лімфоцити, еозинофіли і моноцити — різновиди лейкоцитів. На різних стадіях хвороби їх частка, тобто лейкоцитарна формула, в клітинному складі змінюється. Переважання саме цих клітин-захисників пов’язано з наявністю у них спеціальних рецепторів, можливістю синтезувати токсичні речовини, що прискорюють смерть патогена. Механізм ексудації запускається при проникненні патогенного агента, він сприяє процесу фагоцитозу.
Для бурситу характерне відкладення солей у стінках суглобового мішка — звапніння. Солі кальцію не повинні міститися в них у рідкому вигляді. Це призводить до дисфункції. Для відновлення балансу зазвичай використовують властивість магнію розчиняти аномальні відкладення.
Бурса являє собою кишеню, розташований в місці найбільшого тертя об кісткові виступи. Для пом’якшення цього мішок із сполучної тканини заповнений синовіальною рідиною в’язкої консистенції. Він є своєрідним амортизатором рухів, гідравлічної подушкою. Таких «засобів» в організмі людини понад 100, відповідно і ризик розвитку бурситу при виникненні провокуючих чинників дуже великий.
byrsit-loktevogo-sustava
Причиною бурситу зазвичай служить травма, забій або садно, тобто попадання інфекції через кров або поразка хворого ділянки. Також можливе попадання гною з бешихи, таке буває при остеомієліті, пролежнях, фурункулах, карбункулах. Це захворювання більшою мірою можливо у людей, що займаються травмонебезпечним спортом: велосипедисти, футболісти, стрибуни. Інфекція потрапляє через садна або сильні удари. Хронічне прояв цієї хвороби відбувається із-за постійного роздратування вогнища запалення.

Існують й інші причини:

-механічне перенапруження суглоба, що виникає з-за його «викривлення» (наприклад, вальгусна деформація стопи, плоскостопість), ушкодження або при піднятті важких речей, носіння дуже вузького взуття і високих каблуків, при зайвій вазі;

-різні захворювання, що супроводжуються запаленням, наприклад, артрит (подагра і склеродермія в тому числі), фурункульоз з карбункулом і без, бешиха, остеомієліт, ГРВІ, грип, ангіна, бруцельоз, жене, бронхіт, гайморит, отит, абсцес;

-порушення обміну речовин, наприклад, при пролежнях;

-кальцинат сухожиль і прилеглих областей;

-травми бурси, колінної чашечки або прилеглих сухожиль;

-пошкодження або патологічне зміна шкіри в ділянці суглоба, що призводить до проникнення інфекції в бурсу. Це може відбутися при необережному зрізанні мозолів і натоптишів;

-алергія викликає надлишок антитіл. У гострій фазі імунної відповіді базофіли виділяють різні медіатори запалення;

-отруєння (токсини, потрапляючи в кров, отруюють тканини);

-аутоімунні захворювання. Імунна система починає виробляти антитіла по відношенню до здорових тканин.

Надмірні навантаження на суглоби — звичайна справа. Вони характерні для жінок, які люблять ходити на шпильках, чоловіків, перетягують тяжкості, і всіх повних людей. Якщо бурсит розвивається як ускладнення іншого захворювання, лікування проводиться комплексно. При артриті запалення на околосуставную сумку перекидається з суглоба, при остеомієліті — з кісткового мозку.

Будь-яке запалення проходить в 3 етапи:

-Альтерація — пошкодження клітин (у тому числі патогенами);

-Ексудація — виділення рідини;

-Проліферація — відновлення цілісності.

Друга стадія загрожує «зараженням» інших органів. Збудники запального процесу швидко розносяться по організму з кров’ю.

Основним симптомом бурситу є поява припухлості в області травмованого ділянки тіла.

До симптомів бурситу відносять визначення округленої обмеженою хворий припухлістю, пружної консистенції, флюктуирующая, на місці анатомічного розташування сумки. Така припухлість може бути діаметром близько восьми або десяти сантиметрів.

Виділяють такі симптоми бурситу, як:

-накопичення в бурсі зайвої рідини — ексудату

-больовий синдром — ниючі, що стріляють, сильні, пульсуючі болі, що віддають у кінцівку. Вони посилюються в нічний час. Таке відбувається, тому що вночі набагато менше подразників, здатних відвернути хворого. Коли людина довго знаходитися нерухомо, набряклість збільшується, і біль теж.

-контрактура суглоба. Обмеженість рухів з’являється через що виникають болю, набряку і відкладення вапняних солей в стінках сумки.

-набряк — це скупчення рідини в міжклітинному просторі як наслідок гиперосмии

-почервоніння шкірних покривів — гіперемія. Виникає натягу шкіри, е стоншування, приливу крові до запаленої області.

-підвищення місцевої або загальної температури тіла до 40

-загальне нездужання, слабкість

-нудота

-збільшення оточуючих лімфатичних вузлів

Якщо захворювання флегматическое, то температура тіла буде становити від тридцяти дев’яти до сорока градусів. При бурситі виникає набряклість деяких шкірних тканин, при цьому людина буде відчувати посилені больові відчуття, а температура тіла буде підвищуватися аж до сорока градусів.

Хронічний бурсит характеризується округлої обмеженою припухлістю м’якої консистенції, вона виникає на місці розташування сумки. Шкіра над припухлістю рухлива, не змінена, функція кінцівки не порушена.

Хронічний бурсит може перейти в гігро, це пов’язано з виникненням великої кількості рідини в порожнині набряку.
Види бурситу
Фахівці використовують кілька підстав для класифікації видів цієї недуги. За характером перебігу хвороби виділяють гострий і хронічний бурсит. Гостра форма розвивається за пару днів, хронічна може протікати з періодичними загостреннями. Ці форми різняться характером болю.

Види бурситу за причинами виникнення:

-інфекційний або септичний;

-асептичний, в тому числі травматичний.

Інфекція проникає ззовні або зсередини: безпосередньо через порушені шкірні покриви, кров (гематогенне інфікування гноєтворними мікробами) або лімфу (лимфогенное). За характером збудника розрізняють неспецифічні і специфічні бурсити.

Останні викликані наступними хвороботворними мікроорганізмами:

-гонококами;

-бруцеллезами;

-стафілококами;

-стрептококами;

-пневмококами;

-туберкульозної або кишковою паличками.

Тип збудника визначає, яким буде ексудат, як буде протікати хвороба.

Види бурситу в залежності від місця ураження:

-плечовий;

-ліктьовий;

-тазостегновий;

-колінний: під- (инфрапателлярный), надколенный (препателлярний) або кіста Бейкера на внутрішній стороні — гігрома;

-щиколотковий;

-п’ятковий або ахиллобурсит;

-променевозап’ястний.

Синовіальні сумки розташовуються в різних місцях. Згідно з їх положенням диференціюють та види бурситу:

-підшкірний розвивається в підшкірній клітковині на опуклій поверхні суглобу;

-підфасціальний;

-підсухожильний;

-пахвовий.

Різновиди запалення бурси за характером ексудату:

-серозний;

-гнійний;

-геморагічний.

Тип захворювання зазвичай обумовлений типом інфекції, видом спорту або професією. Бурсит, що виник через перенапруження ніг при тривалому стоянні на колінах, називають «вода в коліні», «коліном покрівельника», «коліном паркетника», «коліном плиточника» або «коліна покоївки/домогосподарки». Також зустрічається «коліно футболіста», що викликається частими травмами. Професійні захворювання рук отримали назви «лікоть годинникаря», «лікоть ювеліра/гравера», «лікоть шахтаря», бурсит тенісистів і т. п. Ще є «плече вантажника». Форма та кількість рецидивів бурситу залежать від професії хворого і умов праці.
Діагностика бурситу.
Різні види бурситу трохи розрізняються симптоматикою. Хронічна форма може протікати фактично безсимптомно. На різних стадіях хвороби припухлість змінює свої розміри і щільність. Ознаки бурситу проявляються поетапно.

При гострій формі вранці хворий може виявити болючу пухлину. Шкіра в цьому місці почервоніла, гаряча на дотик, рухлива. З часом діяти кінцівкою буде все важче. Коли у вогнищі запалення з’явиться гній, почнеться лихоманка. Якщо осередкове зміна органу опорно-рухового апарату є ускладненням іншого захворювання, то і її прояви будуть прогресувати.

Регіонарні лімфатичні вузли поблизу ураженого суглоба, що збільшуються при попаданні в них продуктів запалення. Це реакція імунної системи. Може початися лімфаденіт. При плечовому бурсит лімфовузли збільшені на шиї і в пахвових западинах, при тазостегновому і колінному — в паху.

Причиною звернення в поліклініку зазвичай стає біль і обмеженість рухів. Методи діагностики бурситу:

-бесіда;

-огляд;

-рентгенографія;

-УЗД;

-комп’ютерна томографія;

-магнітно-резонансна томографія;

-пункція з проведенням лабораторних досліджень вилученої рідини;

-артрографія — ендоскопія коліна;

-загальний аналіз крові для виявлення ознак запального процесу;

-ангіографія судин для визначення меж запалення.

Діагностування деяких видів бурситу ускладнюється тим, що їх симптоматика схожа з іншими запальними захворюваннями. Прикладом можуть служити артрит — запалення суглоба і синовіт — його оболонки. Крім того, ці патології можуть протікати одночасно. У цьому випадку виявити першопричину досить складно.

В залежності від результатів аналізів ортопед призначає лікування. Але найчастіше для постановки діагнозу досить тільки візуальних методів і пальпації.

Діагностувати бурсит допомагають прості тести:

1.Лікар просить пацієнта спробувати завести руку за голову, як при розчісуванні волосся.

2.Хворий повинен трохи пройти на корточках.

Якщо виявляється болючість і обмеженість рухів, то ймовірність хвороби збільшується. Чим далі від поверхні тіла розташована запалена сумка, тим складніше фахівця поставити діагноз. Але як би глибоко не сховався вогнище, при натисканні пацієнт обов’язково відчує біль.

Загальні симптоми запалення синовіальних сумок мало відрізняються від ознак інших схожих хвороб. Тим важливіше пройти обстеження у фахівця, щоб вчасно диференціювати цю недугу і почати лікування.
Ускладнення бурситу.
-рубцеві спайки — ущільнення, викликають малорухливість кінцівки — контрактуру

-кальциноз

-інфікування інших органів, наприклад, тендобурсит і розрив сухожиль, абсцес, остеомієліт, підшкірні і міжм’язову флегмони, артрит, у тому числі гнійний (коли гній проривається в суглоб) та коксартрит

-свищ — фістула з утворенням гною

-некроз стінки сумки

-сепсис

Спайковий процес іноді протікає патологічно. Загоєння пошкоджених бурситом стінок слизових сумок суглобів протікає аномально, утворюються зайві «нитки» — спайки. Вони створюють непотрібні сполуки, що перешкоджають нормальним руху органів.

Неприємно те, що такі розростання найчастіше відбуваються непомітно. Побачити їх не завжди можливо навіть з допомогою УЗД. З часом з’являються болі, спайкова хвороба прогресує. Якщо цей процес спровокований тазостегновим бурситом, аномальне рубцювання може захопити і статеві органи жінки, викликавши безпліддя.

Запалення легко перекидається від суглобової капсули до сухожиллях. Їх волокна тісно переплетені з зовнішньої фіброзної оболонкою бурси. Так м’язи можуть ефективніше виконувати рухову функцію, активізувати процес руху суглобових поверхонь.

Гнійний бурсит найважчий. Нагноєння поширюється на прилеглі м’які тканини і кістки. Розплавляє сполучну тканину флегмона. Вона відрізняється від абсцесу тим, що не має чітких меж. Це несприятливі наслідки некрозу. Іноді відбувається мимовільне розтин гнійників. З’являються нориці.

Фіксуючі пов’язки можуть настільки посилювати тиск всередині бурси, що гній потрапляє в інші тканини, кров. Він у великому обсязі містить протеолітичні ферменти, розплавляють білки. Так некротичне руйнування клітин починається і в інших частинах організму.

Лімфоїдна тканина практично завжди залучається до запальні процеси. Імунна система повинна реагувати на проникнення інфекції. Під час чергового огляду ортопед пальпує ті лімфовузли, до яких відтікає лімфа з ураженої області. Болючість свідчить про прогресування патологічного стану.

Некроз внутрішньої оболонки бурси призведе до припинення секреції синовіальної рідини.

Синовіальна рідина виконує дуже важливі для здоров’я суглоба функції:

-живить,

-зволожує,

-допомагає ковзанню.

Ускладнений бурсит посилює біль. Всі частини суглоба, крім гіалінового хряща, відмінно иннервированы. Одночасно розвиваються патології збільшують число вогнищ запалення. Посилення запальним процесом тиску на численні нервові закінчення загострює больовий синдром.

При відсутності лікування хворий може стати інвалідом або померти. Самолікування небезпечно і може призвести до трагічних наслідків.
Консервативне лікування гострих бурситів
При гострому бурситі найважливіше для хворого — це спокій і нерухомість. Якщо бурсит виник на суглобах плеча або ліктя, то суглоб потрібно зафіксувати за допомогою гіпсової лонгети. Якщо людина відчуває сильні болі, дайте йому аспірин або яке-небудь болезаспокійливий ліки, іноді больові відчуття проходять самі по собі. У деяких випадках для того, щоб ексудат краще розсмоктався, використовують тепло або наносять мазь Вишневського.

Сучасні методи дозволяють хворим проходити терапевтичний курс амбулаторно. Обов’язковий спокій, дотримання дієти. Конкретні заходи залежать від причин хвороби. Зазвичай вони включають придушення запального процесу з допомогою антибіотиків внутрішньовенно, анестезію, зміцнення імунітету.

Крім медикаментозного лікування призначають масаж і фізіотерапію:

-ультрафіолетове опромінення;

-ударно-хвильову терапію;

-індуктотерапію;

-парафінові або озокеритові аплікації;

-електрофорез з різними ліками.

Фізіотерапевтичні процедури повинні активізувати обмінні процеси, перешкоджати застою. Вони допомагають зняти набряк, зменшують м’язову напругу в ураженій області. Сильно розсмоктуючу дію фізіотерапії. Конкретні процедури призначаються залежно від стадії хвороби і самопочуття пацієнта.

Рух хворої кінцівки обмежують еластичними бинтами і спеціальним фіксатором: бандажем, шиною та ін. Проводять масаж пакетом з льодом через одяг. Ці заходи дозволяють зменшити біль. Хворий суглоб піднімають, щоб перешкоджати розвитку набряку.

Після зняття запалення фізичні навантаження збільшують поступово. Ногу або руку розробляють з допомогою спеціальних вправ. Комплекс лікувальної фізкультури підбирається індивідуально. При сприятливому перебігу хвороби вдається придушити її за тиждень, інакше — через 3 місяці. Після лікування важливо не забувати про профілактичні заходи.

Оперативне лікування хронічного посттравматичного бурситу
При хронічному бурситі можливо і операційне втручання, оскільки пацієнт буде скаржитися на кальцієві відкладення — за умови, що вони досить великі, створюють довготривалі неприємні відчуття або служать перешкодою руху.

При кальцієвих відкладах їх видаляють за допомогою голки або шляхом хірургічного втручання. Іноді при повній нерухомості суглоба його розробляють під наркозом.

Бурсу можуть розкрити, прочистити, вирізати спайки і кальцієві відкладення, обробити порожнину антисептиками. При гнійному бурситі іноді потрібно екстирпація навколосуглобових сумки. Видаляють хірургічно тільки її частину, наприклад, слизову. Сучасні методи дозволяють мінімізувати період відновлення. При сприятливому результаті прооперований може повернутися додому вже через пару годин. Крайня міра — бурсэктомия — повне видалення бурси. Особливий вид оперативного втручання — остеотомія, супроводжується переміщенням кісток, і навіть їх фіксацією в правильному положенні спеціальними металевими стрижнями.

У засобах масової інформації зустрічаються рекомендації з проведення аспірації ексудату будинку. Чинити так смертельно небезпечно! Ця процедура проводиться тільки фахівцем, в стерильних умовах. «Доброзичливці», даючи такі поради, забувають, з якою швидкістю можуть поширюватися хвороботворні мікроби. Сепсис викликає летальний результат за кілька днів.

Профілактика бурситу
-дезінфекція подряпин, саден, дрібних поранень, потертостей антисептиками;

-своєчасне придушення запалення;

-уникання перевантажень;

-корекція деформованих суглобів;

-дієтичне харчування.

-заняття спортом з урахуванням індивідуального індексу здоров’я.

Відразу обробляючи рани знезаражуючими розчинами, можна істотно зменшити ризик виникнення інфекційного захворювання. Якщо є вогнище запалення, є велика ймовірність того, що воно пошириться далі з лімфою і кров’ю. Своєчасно пригнічуючи хвороба, можна уникнути багатьох ускладнень.

Людям, яким наказано носіння особливих моделей взуття, використання спеціальних устілок або вкладок, не можна нехтувати рекомендаціями фахівців.

Існують наступні різновиди ортопедичних виробів для різних видів діяльності:

-ортези для регульованої фіксації кульшового і колінного суглобів;

-бандаж і спортивний ортез на колінні суглоби і чашечку;

-компресійний і противоварикозный трикотаж з пристроями для полегшення надягання/зняття;

-тазостегновий бандаж;

-бандаж для фіксації ахіллового сухожилля;

-бандаж і спортивний ортез на гомілковостопний суглоб;

-відвідний бандаж для першого пальця стопи при нефіксованим вальгусной деформації;

-під — і напяточник;

-пілот, підкладка і вкладиш під передній відділ стопи;

-супінатор;

-устілки і напівустілки;

міжпальцева вставка;

-бурсопротектор;

-міжпальцевий коректор;

-метатарзальная і опорно-коригуюча підкладки;

-межпальцевая перегородка і вставка;

-захисний ковпачок і кільце на палець ноги;

-пілот-фіксатор;

-захисний вкладиш від натоптишів;

-міжпальцевий роздільник;

-еластична стяжка і манжет-стяжка переднього відділу стопи;

-плюсневая подушечка;

-протектор для захисту суглоба великого пальця і мізинця стопи;

-подушечка під п’яту і пальці;

-антимозольное кільце;

-захисні шкарпетки;

-коректор і прокладка між пальцями стопи;

-метатарзальный валик;

-ортез для великого пальця стопи.

Тут перераховані не тільки вироби, корисні для професійних спортсменів, але і засоби для корекції деформованих суглобів. Ортопедичне лікування завжди складний і розтягнутий в часі процес. У важких випадках потрібне хірургічне втручання.

Тим, чия професія пов’язана з постійними навантаженнями на суглоби, потрібно по можливості берегти їх. Підкладати м’які подушки під коліна або лікті, носити спеціальні захисні пов’язки, робити перерви з невеличкою розминкою. Перед сильними навантаженнями обов’язково «розігрівати» суглоби спеціальним комплексом вправ. Перед виконанням будь-яких вправ необхідна розтяжка: легка — помірна — повна. Рекомендовані спортивна ходьба, біг підтюпцем, робота з гантелями і плавання.

Нерідкі випадки, коли виявивши набряклість, хворий нічого не робить, продовжує жити за принципом «саме пройде». Набряк спадає. Але зазвичай це лише показник початку хронічній стадії хвороби. Нехтуючи лікуванням, можна спровокувати поширення інфекції по всьому організму.