Подагра- причини, симптоми і лікування

подагра
Подагра — це хвороба обміну речовин, при якому солі сечової кислоти, ще відомі як урати, відкладаються в суглобах. Подагру інакше називають «хвороба королів», це старовинна хвороба, яка вже була відома в часи Гіппократа. Найчастіше до неї схильні чоловіки у віці понад 40 років, у жінок вона найчастіше проявляється після менопаузи. Сама по собі подагра — це одна з різновидів захворювань суглобів, причиною якої є відкладення солей.

Від подагри страждають всі суглоби, починаючи від суглобів пальців рук до суглобів пальців ніг.

Воно було відомо ще за часів Гіппократа і носить назву «хвороба королів» із-за того, що основним джерелом її виникнення є недотримання міри в їжі та спиртних напоях. Подагра нерідко носить хронічний характер.

Причиною подагри є підвищений і стійкий рівень сечової кислоти в крові. Під час перебігу хвороби відбувається відкладення кристалів урата (похідне сечової кислоти) в суглобах, органах і інших системах організму. Урат натрію кристалізується і дрібними частинками відкладається в суглобах, що й призводить у кінцевому підсумку до часткового або повного руйнування суглоба. З цієї ж причини такі ситуації називаються микрокристаллическими.

Велика кількість сечової кислоти в організмі може бути з двох причин: перша причина — це коли здорові нирки не справляються з висновком незвично великої кількості сечової кислоти, друга причина — це коли сечова кислота викидається в нормальних кількостях, але нирки виявляються не в силах виводити її.

З кожним роком хворих на подагру стає все більше. Лікарі пояснюють це явище тим, що в останні роки люди частіше вживають їжу, багату пуринами (наприклад, м’ясо, жирну рибу) і величезна кількість алкогольної продукції. Це підтверджується тим, що під час воєн відсоток людей, хворих на подагру, різко скорочувався з-за того, що м’ясні продукти, а, тим більше алкоголь, було дуже важко дістати.

Симптомами подагри є звичайний напад подагричного артриту — це, як правило, запалення одного суглоба, найчастіше виявляється суглоб великого пальця на нозі, колінний або гомілковостопний. Зазвичай напад подагри буває рано вранці або вночі, проявляється він у вигляді несподіваної сильного стискаючого болю в тому чи іншому суглобі, уражений суглоб опухає, підвищується температура в області суглоба, шкіра червоніє і починає лисніти. Зазвичай вдень біль стає трохи менше, але до ночі вона знову посилюється, тривалість нападу подагри триває від двох-трьох днів до тижня, іноді і більше. При повторному нападі в таке запалення можуть брати участь і інші суглоби, це може призвести до часткового руйнування суглоба.

Ознаками подагри є поява на руках або ногах своєрідних наростів, при цьому рівень сечової кислоти значно підвищений. Коли нарости, інакше кажучи, тофуси лопаються, людина може побачити білуваті кристали сечової кислоти. Хворий може відчувати на уражених ділянках досить інтенсивну біль. Такі соляні відкладення в суглобах заважають вести повноцінне життя.

Можливі ускладнення
Головним і найсильнішим ускладненням подагри є поява подагричних вузлів, як ще називають подагричний артрит, також можливо виникнення сечокам’яної хвороби, при якій утворюються камені складаються з урата або закристаллизованной сечової кислоти.

Подагричні вузли, що мають також назву «тофуси» — це не що інше як конгломерати кристалів урата натрію, які мають здатність відкладатися у всіх частинах тіла. А у випадках, коли такі відкладення застряють у суглобах або навколосуглобових тканинах, відбувається реакція імунітету, так як ці відкладення сприймаються організмом як чужорідне тіло, з-за чого відбувається накопичення лейкоцитів і починається сильне запалення, яке називається подагричним артритом.

Варто звернути особливу увагу на те, що виникають при подагрі камені в нирках можуть стати головною причиною ниркової недостатності і в результаті здатні призвести до смерті.

Болі при подагрі
Зрозуміти про початок подагрі можна по раптовим болем у суглобі. Вони супроводжуються сильним почервонінням, пухлинами і жаром. «Горіти» може не тільки уражене місце, але і області тіла в безпосередній близькості. При цьому температура тіла може підвищуватися до 39-40 градусів. Симптоми в більшості випадків розвиваються протягом години. Найчастіше від цього страждає великий палець ноги. Звичайні знеболюючі препарати, такі як аспірин, не допоможуть.

Біль, як правильно, починається вночі і стає, практично, нестерпна. У денний час нерідко спостерігається деяке поліпшення, біль відступає, але не варто думати, що все пройшло. Такі гострі симптоми можуть мучити хворого близько тижня.

Подагра на ногах у чоловіків
Подагра — це хронічне захворювання. Вилікувати його повністю практично неможливо. Даний недуга найчастіше проявляється саме на ногах. Після виникнення хвороби, симптоми можуть знову повторитися через півроку або рік. Хвороба може перейти в неактивний стан, але, без всяких сумнівів, буде давати про себе знати. З кожним приступом час між ними буде скорочуватися. Подагра буде повертатися до людини все частіше і частіше.

Пошкоджені місця на ногах нерідко руйнуються все сильніше, хвороба може торкнутися і сусідні суглоби. При тривалому захворюванні з часом на уражених місцях, під шкірою можуть з’явитися своєрідні горби, які називають «подагричні вузли» або «тофуси».

Відбувається це із-за того, що організм починає сприймати великі соляні відкладення в суглобах на ногах, як чужорідне тіло, імунітет неминуче починає реагувати — накопичувати лейкоцити, після чого починається сильне запалення. Іноді тофуси лопаються і з них виділяються білувата пил — кристали сечової кислоти.

Часто подагра розвивається вже в літньому віці. У чоловіків вона зустрічається набагато частіше і в більш ранньому віці. Чоловіче населення схильне цього захворювання вже до 40 років. Слід зазначити, що жінки починають страждати на подагру ближче до 55, переважно після менопаузи, коли в організмі різко скорочується кількість естрогенів, жіночих гормонів. Діти і молоді хлопці практично не схильні подагрі. Бувають рідкісні винятки, у випадках спадкових порушень обміну сечової кислоти.

Роль сечової кислоти у розвитку подагри
Дане захворювання сильно порушує обмін речовин. Пурини потрапляють в організм людини з їжею, але також і виробляються і їм самим. Далі пурини розщеплюються на сечову кислоту, яка виділяється нирками. У людей, хворих на подагру, зміст цієї сечової кислоти значно перевищує норму. Надлишок сечової кислоти відкладається у тих тканинах, де кровопостачання відсутня. Там кристалам найлегше закріпитися.

Найбільше цього схильні суглоби, хрящі і сухожилля. В результаті цієї хвороби страждають не тільки ці місця, але і нирки. Найчастіше при подагрі розвивається сечокам’яна хвороба, з меншим відсотком ймовірності пацієнт може страждати від ниркових кольок.

Це може відбуватися з двох причин: якщо сечової кислоти виробляється занадто багато і нирки не справляються з обсягом виводу, тому їй доводиться відкладатися в організмі людини. І друга причина, за якої кількість сечової кислоти в нормі, але нирки не можуть виводити її.

Однак, підвищений вміст сечової кислоти в організмі не є єдиною причиною розвитку подагри. Тут вирішальну роль грають і інші фактори: надмірне харчування, жирна їжа, надмірна вага, малорухливий спосіб життя і спадкова схильність.

Що робити при гострому нападі подагри?
Навіть при дотриманні рекомендацій, гострий напад не відбудеться миттєво. Але це дозволить істотно скоротити час, протягом якого хвороба буде мучити людину. Головним чином потрібно дотримувати строгий постільний режим. Хворі кінцівки краще всього тримати в піднесеному становищі, наприклад, підкласти під них подушку.

У разі нестерпного болю, можна прикласти лід. Після чого бажано зробити компрес на хворе місце з маззю Вишневського або димексидом. У прийомі їжі краще сильно обмежитися, можна вживати рідкі каші і овочеві бульйони. А ось пити варто якомога більше, бажано речовини, збагачені лугом, наприклад, відвар з вівса, кисіль, молоко, мінеральну воду або просту воду, але з додаванням лимонного соку. Потрібно випивати мінімум 3 літри на добу.

Будь-які знеболюючі засоби не допоможуть. Можна прийняти сучасні протизапальні засоби без вмісту стероїдів. Якщо Ви приймали якісь профілактичні засоби, виписані лікарем, то прийом варто продовжити.

Профілактика загострень подагри
Найчастіше подагра з’являється в тих місцях, де суглобу була нанесена травма. Тому ставитеся до таких місць з обережністю. Не слід носити вузьку і незручне взуття, оскільки вона може сильно пошкодити великий палець ноги, що так «любить» подагра. Головним чином для профілактики появи нападів подагри застосовується дієта і збалансоване харчування.

Спосіб життя доведеться повністю переглянути, зробити його здоровим. Слід переглянути свої смакові уподобання. У їжі слід обмежувати прийом білкової їжі. Найбільше його міститься в м’ясі, рибі, ікрі, грибах, бобових, помідорах, копченостях, маринадах, анчоусах, цвітної капусти, спаржі, щавлі, шоколаді. Така дієта призведе до нормалізації маси тіла і значно зменшить навантаження на суглоби під час загострення подагри.

Раціон пацієнта повинен містити цільні злаки, яйця, тофу, овочі, фрукти, молочні продукти з низьким ступенем жирності. Таке харчування допоможе зменшити рівень холестерину.

Алкоголь і куріння гальмують виведення сечової кислоти з організму. Отже, її кристали більше відкладаються в суглобах. Для профілактики слід повністю виключити алкоголь, головним чином пиво, а так же кинути палити. Не рекомендується вживання чаю, кави, какао. Крім дієти варто робити хоча б раз на тиждень розвантажувальний день з вживанням моно-продукту.

В першу чергу ураження схильні дрібні суглоби. Тому варто приділити особливу увагу розвитку їх рухливості. Увагу слід сконцентрувати на тих ділянках, де бувають напади болю. Щодня варто робити гімнастику для суглобів. Спочатку, це буде незвично, тому що суглобам все важче бути рухливими з-за відкладень. Рекомендується частіше бувати на повітрі і здійснювати прогулянки.

Лікування подагри
Основний принцип лікування подагри — контролювати рівень сечової кислоти в організмі. Для медикаментозного лікування слід звернутися до лікаря-ревматолога. Його приписи будуть спрямовані на зменшення обсягу сечової кислоти і на її швидке виведення з організму. Тільки кваліфікований фахівець може призначити такі ліки, які при можливих супутніх захворюваннях не завдають найбільшої шкоди здоров’ю.

Найчастіше лікарі призначають на 1-2 тижні нестероїдні протизапальні засоби, такі як метиндол, диклофенак, бутадіон, індометацин, напроксен. Для швидкого зниження концентрації сечової кислоти в організмі можуть бути виписані алопуринол, оротовая кислота, тиопуринол, гепатокатазал, милурит. Для купірування гострих ознак подагри лікарі рекомендують приймати колхіцин.

Але найважливішою частиною лікування подагри все-таки є дієта. Необхідно дотримувати правильний баланс між переїданням і голодом. Почуття голоду і супутнє цьому, різке схуднення викликають збільшення сечової кислоти, як наслідок — напади подагри. Слід частіше займатися спортом. При подагрі рекомендується будь гімнастика, плавання, швидка ходьба, велосипед.

У їжу слід вживати страви, приготовані на пару або відварені у воді. Сіль слід практично виключити. Якщо без неї зовсім ніяк, то допустима норма — половина чайної ложки на добу. А от різні спеції і гострі соуси з повсякденного раціону варто виключити. Протипоказані також до вживання і бульйони з м’яса, риби, у тому числі холодець. Дозволяється вживання топленого, рослинного і вершкового масла з розрахунку не більше 10 грамів в день.

Рекомендується вживати велику кількість овочів. Їх бажано їсти в сирому вигляді, але для того, щоб урізноманітнити меню, можна їх зрідка відварити або запікати. Але деякі овочі все-таки варто виключити з раціону, тому що вони є джерелом пуринів. До них відносяться шпинат, цвітна капуста, бобові культури, помідори, спаржа, щавель. Добре себе проявляє при подагрі проста білокачанна свіжа і квашена капуста. Вона корисна як для вживання в їжу, так і в якості компресів для зменшення болю і запалення.

Ягоди і фрукти, без сумніву, теж корисні. Віддавайте перевагу цитрусовим. Добре зарекомендував себе кавун. Він добре «промиває» організм. Молочні продукти, борошняні вироби, картопля, крупи, хліб і яйця можна без побоювання вживати. Чай, кава або какао небажані. Краще замінити їх морсом, компотом, киселем, квасом. Рекомендується до вживання відвари з шипшини, аралії, деревію, м’яти та пшеничних висівок.

Мінеральна вода при подагрі
Мінеральні води чудово сприяють виведенню непотрібних пуринів з організму. Пам’ятайте, що будь-які рідини слід вживати не менше 2,5 літрів на добу.