Артрит

артрит суглобів
Артрит — загальна назва для запальних захворювань суглобів, термін, що позначає запальні, метаболічні та дегенеративні захворювання, пов’язані з ураженням одного або більше суглобів. Захворювання є широко поширеним, причому з часом рівень захворюваності зростає. У країнах Африки та Азії артрит поширений не так широко, як у країнах Європи і Північної Америки.

Причини виникнення.

Причини артриту можуть бути самі різні. Найчастіше мова йде про інфекційних процесах, алергічних реакціях, порушення в роботі імунної системи, психічних травмах. Однією з причин артриту є і природне зношування суглобів.

Провокуючими факторами у розвитку артриту можуть виступати погані умови навколишнього середовища, незбалансоване харчування, малорухомий спосіб життя, надмірна вага і генетична схильність. Деякі види так званого «професійного» артриту розвиваються внаслідок багаторічних навантажень на одні і ті ж групи м’язів і суглобів опорно-рухового апарату.

Симптоми.

Симптоматика артриту однотипна. Хворий відчуває біль і скутість в ураженому суглобі. Можливо наявність припухлості в ділянці хворого суглоба, обмеження його рух і місцеве підвищення температури. У ряді випадків артрит супроводжується змінами клінічних і лабораторних показників: поява лихоманки, слабкість, підвищений рівень ШОЕ, лейкоцитоз.

Діагностика.

Діагностика артритів включає в себе збір анамнезу, зовнішній огляд пацієнта на наявність характерних ознак запального процесу в суглобах, а також проведення лабораторних та інструментальних методів дослідження. Аналіз крові і суглобової рідини дозволяє виявити наявність запального процесу, а рентгенографічні дослідження виявляють характерні ознаки запалення суглобів. У діагностиці артритів також застосовується комп’ютерна та магнітно-резонансна томографії та ультразвукове дослідження. Останнім часом стала застосовуватися і артроскопія, що дозволяє провести ретельний огляд суглобової порожнини, а також здійснити забір синовіальної рідини для проведення подальших лабораторних аналізів.

Види захворювання.

Залежно від причин виділяють інфекційні, дистрофічні, травматичні артрити, а також артрити, пов’язані з іншими захворюваннями. В залежності від кількості уражених суглобів виділяють моноартрит (при ураженні одного суглоба) і поліартрит — запалення кількох суглобів.

За течією артрит буває гострим і хронічним. Гострий артрит виникає раптово і супроводжується сильними больовими відчуттями в суглобах і підвищенням температури тіла. Для хронічного артриту характерний повільний перебіг і поступове прогресування. У ряді випадків гострий артрит переходить в хронічну форму.

Дії пацієнта.

Наявність неприємних відчуттів і болю в суглобах є приводом для звернення до лікаря. Помірне фізичне навантаження, спеціальні вправи при артриті і контроль ваги допоможуть полегшити стан хворого.

Хворому слід неухильно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, в тому числі і щодо режиму харчування.

артрит
Лікування.
Лікування артриту повинно бути комплексним і включати в себе медикаментозну терапію, так і корекцію способу життя, фізіотерапію та санаторно-курортне лікування. В якості основних медикаментозних засобів при лікуванні артриту виступають нестероїдні протизапальні препарати. Для усунення запальних процесів у найбільш уражених суглобах застосовуються кортикостероїдні препарати. При відсутності позасуглобових проявів кортикостероїди намагаються не призначати. Внутрішньосуглобове введення кортикостероїдних препаратів доцільно при відсутності терапевтичного ефекту від нестероїдних протизапальних засобів, а також за наявності пропасниці.

Ускладнення.

Ускладнення при артритах бувають ранніми і пізніми. До ранніх ускладнень можна віднести флегмони, панартриты (гострий гнійний артрит). До пізніх ускладнень належать остеомієліт, сепсис, контрактури та патологічні вивихи.

Профілактика.

Профілактика артритів зводиться до уникнення та усунення всіх можливих провокуючих факторів. Здоровий спосіб життя, контроль маси тіла, збалансоване харчування, відмова від надмірного вживання алкоголю і регулярні профілактичні огляди у лікаря істотно знизять вірогідність розвитку артриту.